Д-р Христо Дамянов
Един от най-тежките моменти в живота на болните с онкологични заболявания е свързан с шока и стреса от поставената диагноза. Естествена реакция в тези случаи е да се потърси съдействието и мнението на специалисти в тази област на медицината.
Като ответна реакция първото, което научава пациентът е, че незабавно трябва да се включи в лечебна програма включваща операция, лъчетерапия и химиотерапия в различни комбинации. За съжаление, в повечето случаи практиката за подготовка и провеждане на конвенционалните методи на лечение отделя твърде малко внимание на личния контакт и информираността на пациентите относно множество важни аспекти засягащи лечението им.
На практика отговорите на редица важни въпроси за болните се измества от единствено от важността за незабавно започване на лечение. За не малка част от болните дори и в хода на лечението без отговор остават основни въпроси като:
В логическа последователност следват и много други въпроси, на които всеки болен би искал да получи отговор:
Въоръжен с нужната информация за заболяването и получил отговор на изброените въпроси от проведените консултации болният е изправен пред следващата дилема, а именно избора на подходящо за него лечение.
В процеса на избор на лечение всеки болен с онкологично заболяване трябва да вземе активно участие, а да не се оставя по течението на рутината практика. В това отношение бихме предложили от практическа гледна точка следните съвети:
В това отношение не са един или два примерите от живота и практиката, демонстриращи, че волята и решимостта на болния за борба със заболяването могат доведат понякога до граничещи с невероятното резултати.
За тези, направили своя избор на лечение, изхождайки от съвременните достижения на медицината и принципите на интегративната онкология можем да предложим следните съвети:
Изхождайки от съвременните достижения на медицината и собствения ни практически опит ние считаме, че диагнозата на онкологична заболяване не е синоним на обреченост, а задължава болните активно да се включат и участват в лечебния процес. Добрата информираност, изборът на подходящ метод за лечение и лекуващ лекар и широкото използване на съвременните методи на превенция дават реални възможности за подобряване на лечебните резултати. Резултатността на конвенционалните методи на лечение в днешно време е далеч от изискванията и желанията на болните и е сериозна предпоставка за търсене на нови възможности. Теорията и практиката на интегративната онкология е реален факт и практическа възможност за подобряване на лечебните резултати, дори и в напредналите случаи и това не трябва да е извън полезрението на болните.
„Интегративната медицина е медицинска практика, която категорично потвърждава важната роля на тясната взаимовръзка между специалист и пациент, фокусира се върху спецификата на цялостния индивид, основава се на научни доказателства и оползотворява разнообразни терапевтични подходи и лечебни методи с цел достигане на най-добро здраве“.
Ние приемаме и се присъединяваме към тази дефиниция, утвърдена през м. май 2005 година от „Консорциума на Академичните Центрове за Интегративна медицина“ на САЩ (The Consortium of Academic Health Centers for Integrative Medicine, www.imconsortium.org).