Целите, които си поставя настоящияо литературен обзор са да се представят в обобщена форма известни и по-малко известни факти, илюстриращи възможностите, проблемите и ефективността на конвенционалната терапия при лечението на онкологичните заболявания…
Един от най-тежките моменти в живота на болните с онкологични заболявания е свързан с шока и стреса от поставената диагноза…
Ракът на гърдата е най-често срещания тумор сред жените. Най-висока е заболяемостта в Северна Америка, а най-ниска в Азия и Африка…
Д-р М. Шахтер се дипломира като лекар в Collumbia Colleg, New York City. След завършване на медицинското си образование е специализирал психиатрия и хомеопатия…
Ракът на белите дробове е най-често срещаният злокачествен тумор при мъжете. Съотношението на заболелите мъже и жени е съответно 6:1…
Туморите на панкреаса се отличават с не висока честота, трудно повлияване от лечението и висока смъртност…
Заболяването се среща най-често във възрастта между 40 и 70 г. Съотношението на заболелите по пол е 1,7:1 за мъже и жени…
Ракът на бъбрека най-често произхожда от клетки, които покриват бъбречните каналчета и се нарича бъбречен аденокарцином или хипернефром…
Меланомът е злокачествено кожно заболяване с висока агресивност, растежен потенциал и склонност за метастазиране по кожата и кръвоносната система…
Ракът на дебелото черво е заболяване, при което в покривния слой (епителиум) на червата се развиват малигнени клетки, които са загубили възможността си за контрол на растежа…
Като се изключи кожния рак, ракът на простатната жлеза е най-често срещаната ракова локализация при мъжа и втората причина за смъртност от онкологични заболявания в развитите индустриални страни…
Сблъсъкът ми със стигмата „раково болен“ ме порази, когато започнах да обикалям онкокомисиите – първо в ИСУЛ, където ми заявиха, че не се нуждая от химиотерапия; след това в Столичния онкодиспансер…
„Интегративната медицина е медицинска практика, която категорично потвърждава важната роля на тясната взаимовръзка между специалист и пациент, фокусира се върху спецификата на цялостния индивид, основава се на научни доказателства и оползотворява разнообразни терапевтични подходи и лечебни методи с цел достигане на най-добро здраве“.
Ние приемаме и се присъединяваме към тази дефиниция, утвърдена през м. май 2005 година от „Консорциума на Академичните Центрове за Интегративна медицина“ на САЩ (The Consortium of Academic Health Centers for Integrative Medicine, www.imconsortium.org).